Αναγέννηση Άρτας-ΠΑΟΚ 28-29: Έδωσε ραντεβού στον τελικό ο “δικέφαλος του Βορρά” (vid)

Ηγουμενίτσα, αποστολή

Ο ΠΑΟΚ σε έναν συγκλονιστικό ημιτελικό στο Final-4 Κυπέλλου γυναικών στο χάντμπολ, κατάφερε να κερδίσει με 29-28 τη Αναγέννηση Άρτας και να προκριθεί στο μεγάλο τελικό (5/2, 17:00) στην Ηγουμενίτσα.

Η νίκη μόνο εύκολή δεν ήταν για τις “ασπρόμαυρες”, αφού οι παίκτριες της Αναγέννησης, ήταν ανταγωνιστικές και κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς.

Πριν την αναμέτρηση κρατήθηκε ενός λεπτόυ σιγή, στη μνήμη των δύο πιλότων (Ευστάθιου Τσιτλακίδη, Μάριου Μιχαήλ Τουρούτσικα) που έχασαν τη ζωή τους, μετά την συντριβή του Phantom της Πολεμικής Αεροπορίας, στα νότια της Ανδραβίδας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πελεκίδη θα παίξει με το νικητή του δεύτερου ημιτελικού μεταξύ της ΑΕΚ και του ΟΦ Νέας Ιωνίας, που είναι προγραμματισμένος στις 18:00.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με το “δεξί” στο ματς, αφού πέτυχε 2 γρήγορα γκολ, ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 1-3. Οι “ασπρόμαυρες” με δύο γρήγορα εύστοχα τέρματα έκαναν το 2-5, όμως η Αναγέννηση απάντησε μειώνοντας σε 3-5. Στη συνέχεια, η τερματοφύλακας της Άρτας, Βασιλική Σκάρα, πήρε ρόλο σκόρερ, αφού σημείωσε το 5ο γκολ της Άρτας, εκμεταλλευόμενη την καθυστερημένη επιστροφή της αντιπάλου γκολκίπερ (5-7). Στο 22′ την πρώτη κόκκινη του αγώνα αντίκρυσε η Ελένη Προκοπίδου της Αναγέννησης και αποβλήθηκε. Στο 24′, η Ελένη Μούρνου της Άρτας με εύστοχο πέναλτι έφτασε στην ισοφάριση την ομάδα της (12-12), όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε απευθείας για το 12-13. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου η Μούρνου, σκόραρε στην εκπνοή για την Αναγέννηση (15-15) και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες απαντούσαν στα γκολ η μια της άλλης μέχρι το 17-17, αφού σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ, με δύο γρήγορα γκολ διαμόρφωσε το σκορ σε 17-19. Η Άρτα πλησίασε ξανά τις “ασπρόμαυρες”, με τη Νούλα να σκοράρει ένα εξαιρετικό γκολ, ενώ ήταν με την πλάτη προς το αντίπαλο τέρμα (18-19). Στο 13′ η Αναγέννηση ισοφάρισε για το 22-22 και αργότερα πέρασε μπροστά με δύο εύστοχα πέναλτι της Σκάρα, γράφοντας το 24-23 (είχε προηγηθεί γκολ του ΠΑΟΚ). Οι “ασπρόμαυρες” δεν πτοήθηκαν που ήταν πίσω στο σκορ και κατάφεραν να προηγηθούν “για τα καλά” με 24-27. Στη συνέχεια, οι παίκτριες του Στέλιου Σεϊρεκίδη με συγκέντρωση, έφτασαν μια “ανάσα” από τον ΠΑΟΚ (27-28), ο οποίος πήγε ξανά τη διαφορά στο +2 (27-29). Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν υπέρ του “δικέφαλου του Βορρα” με 29-28.

Διακυμανση:

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 5-7, 9-10, 12-13, 15-15 (ημχ), 16-18, 20-22, 23-23, 24-25, 26-28, 28-29

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Ναντότσι, Σκάρα 5, Νούλα 5, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 7, Σαΐντοβα 1, Τσερέπη, Σουρχάν 4, Προκοπίδου 1, Χοβτούν 3, Τσβετκόσκα 2, Παπακοσμά, Τριετίνα, Μάστακα.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 8, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράντσιτς 3, Ζυγούρα 4, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 1, Γκόμες 1, Νταβέφσκα, Ζένελι, Μποριζόφσκα 4, Ριμπέιρο 1, Μπουράτο 7.

Διαιτητές: Ζήσης- Χαραλαμπίδης, Κόκκινη: 20:45 Προκοπίδου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο) Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 9/10-6-7